MÁM ANGINU PECTORIS

Mám anginu pectoris

Angina pectoris patří mezi nejčastější formy ischemické choroby srdeční. Podrobněji je popsána v sekci "s jakou nemocí přicházím". Nejefektivnější léčbou anginy pectoris je znovuobnovení krevního proudu v postižených cévách pomocí balónkové angioplastiky (případně aortokoronárním bypassem v případě mnohočetného koronárního postižení).

Léčba

Po provedení angioplastiky a znovuobnovení normálního toku v postižené cévě by Vaše potíže měly vymizet nebo se alespoň výrazně zmírnit. Symptomy anginy pectoris lze částečně ovlivnit také pomocí léků. Mezi léky ovlivňující výskyt atak stenokardií patří např. tzv. betablokátory nebo nitráty. Některé z těchto léků se užívají většinou jen přechodnou dobu k ovlivnění symptomů, které jsou poté odstraněny revaskularizačním zákrokem.

Může ale také nastat situace, kdy je koronární postižení v nepříznivém místě tepny, které není vhodné ke katetrizačnímu ani chirurgickému ošetření (např. je postižená tepna příliš tenká). V takovém případě může být doporučeno užívání antianginozní medikace i dlouhodobě. Při akutních potížích lze k úlevě od symptomů užít také krátce působící nitráty v tabletách či spreji. Při jejich užívání je však nutná zvýšená opatrnost, může po nich dojít k poklesu krevního tlaku.

Pokud se u Vás objeví bolest na hrudníku (stenokardie), které ani po přibližně 15-20 minutách a užití nitrátu nemizí, pak se již patrně nejedná o projev anginy pectoris a je potřeba myslet na možnost akutního infarktu myokardu. V takovém případě je radno nečekat a co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc, a to nejlépe přivoláním RZP.