Česká asociace intervenční kardiologie (ČAIK)
České kardiologické společnosti (ČKS)
pořádá tiskovou konferenci na téma
INFARKT PRÁVĚ TEĎ!
Termín: V pátek, 14. května 2021 v 11:55-12:55hod.
Místo konání: Hotel Hermitage, Svobodová 1, 128 00 Praha 2, v salónku Courier
Prosíme o potvrzení prezenční účasti emailem do 12.5.2021 na: Klubalova.Zdenka@fnbrno.cz
Odkaz na ZOOM 14.5.2021/aktivní od 11:30 – 12:55 hod.: https://us06web.zoom.us/j/89719076026?pwd=K0hnSTF5...
Meeting ID: 897 1907 6026
Heslo: 480347
Přítomni (s tituly):
- doc. MUDr. Petr Kala, PhD, FESC, FSCAI - předseda ČAIK
- doc. MUDr. Martin Mates, CSc., FESC - 1.místopředseda ČAIK
- MUDr. Jan Sitar - člen Výboru ČAIK
- prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc, FESC, FCMA - předseda ČKS
- MUDr. Marek Slabý, MBA, LL.M - prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb České republiky (AZZS ČR)
Předseda: doc. MUDr. Petr Kala, Ph.D., FESC, FSCAI
1.místopředseda: doc. MUDr. Martin Mates, CSc., FESC
Členové: MUDr. Josef Bis, Ph.D.; MUDr. Bronislav Janek, CSc.; doc. MUDr. Viktor Kočka, Ph.D., FESC; MUDr. Karel Kopřiva; doc. MUDr. Tomáš Kovárník, Ph.D.; MUDr Martin Poloczek; MUDr. Martin Porzer; MUDr. Jan Sitar, jr.; MUDr. Radim Špaček; prof. MUDr. Petr Toušek, Ph.D., FESC; MUDr. Ivo Varvařovský, Ph.D.
Témata (odborníci bez titulů):
1. Proč kampaň „Infarkt právě teď“? (P. Kala)
2. Úbytek pacientů v ambulancích (A. Linhart)
3. Neléčený srdeční infarkt (M. Mates)
4. Léčba infarktu (J. Sitar)
5. Co dělat v čase než přijede záchranka? (M. Slabý)
6. Představení videospotů (P. Kala)
Nejčastější příčinou úmrtí dospělé populace v ČR a zároveň i ve všech vyspělých zemích je srdeční infarkt a obecně kardiovaskulární onemocnění. Systém péče o pacienty se srdečním infarktem v ČR je díky výborné organizaci a spolupráci především intervenčních kardiologů a „záchranky“ (Zdravotnické záchranné služby – ZZS) dlouhodobě na špičkové úrovni a stále jsme dobrým příkladem pro mnoho zemí v zahraničí.
Pandemie do tohoto systému a našich životů dramaticky zasáhla ve všech ohledech a ohrožuje zdraví jak pacientů s infekcí, tak ale i v otázce závažného ohrožení zdraví pacientů s dalšími závažnými nemocemi. Zásadním faktorem v záchraně života pacientů při akutních srdečních potížích a jejich návratu do plného života je ČAS, který může rozhodnout o životě a smrti, ale i o kvalitě následujícího života. Jedná se o minuty a hodiny. Bohužel ČAS byl v průběhu posledního roku, tzn. v době nešťastné pandemie COVID-19, znovu náš velký nepřítel, kdy jsme se poměrně často začali setkávat s pacienty, kteří přicházeli k lékaři a do nemocnic pozdě.
Často to bylo i s odstupem několika dnů od vzniku potíží - většinou akutních bolestí na hrudi. Jako poměrně častý důvod uváděli, že nechtěli do nemocnice, které jsou přetíženy pandemií. Dle názorů kardiologů však hrála roli i obava z nákazy. Neblahým výsledkem pak byl poměrně velký počet pacientů s těžkým průběhem, pacientů resuscitovaných a s dalšími komplikacemi srdečního infarktu, které jsme v takových počtech neviděli často i více než 20 let. Počet akutních léčebných výkonů - zprůchodnění srdečních tepen se snížil o 10% ve srovnání s rokem 2019.